Grupa ENIS

Żarówki są najstarszą rodziną lamp. Są łatwe w eksploatacji i tanie więc pozostają podstawą oświetlenia domowego, jakkolwiek istnieje możliwość zastąpienia ich różnymi typami lamp wyładowczych. Trwałość i skuteczność świetlna żarówki jest ograniczona efektem wyparowania wolframu z powierzchni spirali wolframowej żarnika w wysokiej temperaturze. Proces ten hamowany przez obecność gazu szlachetnego, prowadzi mimo wszystko do czernienia bańki i ostatecznie do uszkodzenia żarówki.
Cechy główne:

  • możliwość zasilania różnymi napięciami,
  • łatwe ściemianie,
  • bardzo dobre odwzorowanie barw.

Inną odmianą żarówki jest żarówka halogenowa. Została ona wprowadzona około 1960 roku. W lampach tych zastosowano domieszkę halogenu do gazu wypełniającego. Dodatek halogenu wymaga użycia bańki o mniejszych wymiarach i podwyższenia ciśnienia gazu szlachetnego co daje możliwość powiększenia temperatury żarnika. Uzyskuje się wtedy wyższą skuteczność świetlną przy takiej samej lub dłuższej trwałości lampy.

Zastosowania:

  • oświetlenie samochodowe,
  • gospodarstwa domowe,
  • sygnalizacja świetlna.

 

Żarówek obydwu rodzajów nie zaleca się dla celów oświetlenia drogowego głównie z powodu ich niskiej skuteczności świetlnej i małej trwałości w porównaniu z innymi lampami.


widmo lampy żarowej

Ekspertyzy oświetlenia

ekspertyzy oświetlenia Ekspertyzy oświetlenia jednoznacznie potwierdzają spełnienie wymagań obowiązujących przepisów, sprawdzają czy oświetlenie zostało prawidłowo zaprojektowane i wykonane.
 

Ciemne niebo

ciemne niebo Zanieczyszczenie światłem to niekorzystny wpływ sztucznego oświetlenia na otoczenie. Zanieczyszczenie światłem zaburza ekosystemy oraz wpływa negatywnie na zdrowie człowieka i innych żyjących istot
 

Produkty

produktyProdukty - karty katalogowe, pliki fotometryczne
 

oprawy oświetleniowe

Modernizacje oświetlenia

modernizacje oświetleniaWłaściwa modernizacja oświetlenia polega na dostosowaniu istniejącego oświetlenia do obowiązujących przepisów

Czytaj więcej...

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejścieZachęcamy do zapoznania się
z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.