Grupa ENIS

ciemne nieboJednym z największych problemów ekologicznych na świecie jest zanieczyszczone sztucznym światłem ciemne niebo. Nieprawidłowe oświetlanie nieosłoniętych przestrzeni oraz oświetlenie zewnętrzne skierowane na niebo są znamienne w negatywnych skutkach. Sztuczne nocne oświetlenie zaburza naturalny rytm życia. Nie tylko człowieka… Rozświetlanie nieba ponad zamieszkałe obszary powoduje ogólną dezorganizację naturalnego biegu życia ziemskiego.

Nagminne i nieodpowiedzialne zanieczyszczanie nieba światłem doprowadza do dezorientacji oraz rozregulowania funkcjonowania życia na Ziemi. Nadużywanie sztucznego światła przyczynia się do degradacji środowiska, niszczy ekosystemy. Cierpią na tym m.in. nocne ssaki, płazy, gady, ptaki i owady.

Pojawiają się u nich takie problemy jak: spadek rozrodczości, osłabienie naturalnych instynktów, nadmierne zmęczenie, trudności w ocenianiu odległości, zwiększona podatność na wrogów, zaprzestanie migracji, strach przed otoczeniem, zmniejszenie apetytu oraz instynktów łowczych. Zwierzęta nie rozumieją ludzkiej potrzeby oświetlania nocy, czują się zagubione, zmęczone i znacznie częściej umierają.

Negatywny jest również wpływ sztucznego światła na człowieka. Zakłócenie naturalnego rytmu nocy wpływa negatywnie na ludzi, którzy przez to tracą naturalne zdolności adaptacyjne czy też częściej chorują na depresje.

Obecnie fasady większości budynków oraz ulice są oświetlane przez całą noc, także ze względów bezpieczeństwa. Nocą oświetlane są ulice, parkingi, wystawy sklepowe, parki, posesje firm, wejścia do budynków. Jednak w większości przypadków do oświetlania wykorzystywane są oprawy nieefektywne, wytwarzające nadmierne i uciążliwe światło, na dodatek zużywające znaczne ilości energii.

Największym problemem jest oświetlenie publiczne, gdyż latarnie zamiast tylko w dół, świecą w górę oraz prosto w niebo. Należy także mieć na uwadze to, że lampy świecące we wszystkich kierunkach wytwarzają efekt olśnienia, co może stanowić zagrożenie dla pieszych i kierowców.

Dlatego ważne staje się prawidłowe projektowanie oświetlenia zewnętrznego w sposób uniemożliwiający zanieczyszczanie światłem ciemnego nieba.

Planując modernizację lub budowę nowego oświetlenia warto zastanowić się nad wyeliminowaniem widocznej w nocy poświaty miejskiej oraz ogólnego chaosu, jaki panuje w oświetlaniu przestrzeni zewnętrznych.

Nastawienie się na oszczędzanie światła oraz systematyczne wdrażanie nowoczesnego oświetlenia zewnętrznego, unikając tracenia światła oraz minimalizując światło przeszkadzające w dłuższej perspektywie przyniesie wymierne korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Projektując oświetlenie należy pamiętać, iż oświetlanie nieba nie poprawia widoczności w nocy.

Decydując się na modernizację oświetlenia ulicznego warto zastanowić sie nad montażem opraw oświetleniowych chroniących ciemne niebo przed zanieczyszczaniem światłem, likwidacji zbędnych źródeł światła oraz zastanowić się nad zastosowaniem systemów zarządzających energią i oświetleniem.

Projektanci oświetlenia firmy ENIS realizując projekty oświetlenia kierują się zasadami "ciemne niebo". Dlatego każdy projekt oświetlenia wykonany przez ENIS uwzględnia:

  • potrzeby klientów względem oświetlenia
  • redukcję zanieczyszczenia światłem 
  • minimalizację światła przeszkadzającego
  • optymalizację oświetlenia
  • efektywność energetyczną
  • dobra widoczność w nocy
  • poprawienie estetyki i funkcjonalności oświetlania przestrzeni
  • dbałość o ekologię i zdrowie człowieka

Wpływ światła na zdrowie człowieka

Światło bezpośrednio wpływa na zdrowie człowieka. Aby zmniejszyć skutki negatywnego oddziaływania sztucznego światła ważny jest sposób wykorzystania oraz jakość oświetlenia. Czytaj więcej...

 

Oświetlenie hybrydowe

Zaletą oświetlenia hybrydowego jest całkowite uniezależnienie się od dostarczania z zewnątrz energii elektrycznej. Energia potrzebna do zasilania lamp hybrydowych jest wytwarzana ze słońca. Czytaj więcej...

 

Iluminacja a promocja miasta

Oświetlenie ulic, parków i placów współgrające z właściwie wykonaną iluminacją budynków to wizytówka miasta. Iluminacja zwiększa również atrakcyjność oświetlanych obiektów. Czytaj więcej...

 

Ekspertyzy oświetlenia

ekspertyzy oświetlenia Ekspertyzy oświetlenia jednoznacznie potwierdzają spełnienie wymagań obowiązujących przepisów, sprawdzają czy oświetlenie zostało prawidłowo zaprojektowane i wykonane.
 

oświetlenie sportowe

Modernizacje oświetlenia

modernizacje oświetleniaWłaściwa modernizacja oświetlenia polega na dostosowaniu istniejącego oświetlenia do obowiązujących przepisów

Czytaj więcej...

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejścieZachęcamy do zapoznania się
z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.