SODOWE

Jarznik wysokoprężnej lampy sodowej wykonany jest z prześwietlającego spiekanego tlenku glinu, gdyż kwarc jest podatny na działanie sodu w wysokich temperaturach, z jakimi mamy do czynienia przy wyładowaniach elektrycznych przy wysokim ciśnieniu. Zastosowany materiał jarznika ma bardzo dobre przepuszczanie światła widzialnego, które wynosi ponad 90 %.

W warunkach pracy wysokoprężnej lampy sodowej ciśnienie gazowej atmosfery jarznika, składającej się z mieszaniny par rtęci, sodu oraz małej ilości gazu szlachetnego wynosi od 13 kPa do 26 kPa.

Sód w porównaniu z rtęcią emituje więcej energii promieniowania w zakresie fal widzialnych, na które oko ma największą czułość, co daje dwukrotnie większą skuteczność świetlną lamp sodowych w porównaniu z lampami rtęciowymi.

Wrażenie barwy i oddawanie barw w porównaniu z lampami sodowymi jest o wiele przyjemniejsze. Strumień świetlny lamp sodowych wysokiego ciśnienia waha się w granicach od 3 000 lm do 130 000 lm dla mocy odpowiednio od 50 W do 1000 W.

widmo wysokoprężnej lampy sodowej

 

Jarznik niskoprężnej lampy sodowej wykonany jest w kształcie litery U ze szkła wapienno – sodowego pokrytego od strony wewnętrznej warstwą szkła boranowego, które jest odporne na działanie sodu w wysokich temperaturach pracy lampy. Atmosfera gazowa jarznika podczas normalnej pracy lampy składa się z pary sodu i mieszaniny gazów szlachetnych służących   do obniżenia napięcia zapłonu. Ciśnienie tych par wynosi około 300 mPa.

Niskoprężna lampa sodowa ma wysoką skuteczność świetlną, lecz oddawanie barw jest złe, ponieważ lampa ta emituje promieniowanie praktycznie monochromatyczne, charakterystyczne dla atomowego sodu. Dla mocy od 18 W do 180 W strumień świetlny wynosi odpowiednio od 2 000 lm do 35 000 lm.

widmo niskoprężnej lampy sodowej

 

Cechy główne:

  • wysoka skuteczność strumienia światła,
  • długowieczność,
  • średni wskaźnik odwzorowania barw,
  • możliwość ściemniania krokowego,
  • istnieją źródła światła o zwiększonym stopniu odwzorowania barw,
  • ciepłe światło.

 

Zastosowania:

  • drogi i place,
  • boiska, hale (niższe klasy oświetleniowe),
  • przemysł, magazyny.
 
accordion1Sterowanie oświetleniem
accordion2Oprawy uliczne
accordion3Oświetlanie terenów
accordion4Oprawy parkowe
 

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejście dla pieszychZachęcamy do zapoznania się z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj więcej...

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.

Fundacja KARET wykorzystuje pliki cookies, tylko i wyłącznie w celach statystycznych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.