ZASADY PROJEKTOWANIA

Zastosowanie właściwego światła jest najważniejszym czynnikiem w procesie projektowania oświetlenia. Prosta “złota zasada” projektowania to zapewnienie właściwego światła dla właściwego miejsca o właściwej porze. Ta reguła ma zastosowanie we wszystkich miejscach gdzie potrzeba oświetlenia, tak by móc widzieć i wykonywać różne czynności wydajnie, w komfortowych warunkach.

Specyficzne wymogi odnośnie oświetlenia miejsc różnią się znacznie w zależności od miejsca, czynności i osób, którzy są w nią zaangażowani. Zadania wymagające wykorzystania zmysłu wzroku mogą różnić się swym charakterem, lokalizacją, wielkością, kolorem, czasem trwania, dynamiką i ergonomią.

Właściwa ocena parametrów jest niezwykle istotna w celu określenia właściwych warunków oświetlenia dla danego obszaru. Po wykonaniu analizy zadań i sporządzeniu listy czynności wykonywanych w danym środowisku można opracować kryteria projektu i rozpocząć jego realizację.

Przed przystąpieniem do realizacji zalecamy zapoznanie się z zaleceniami odnośnie różnych środowisk i zastosowań. Duża część sukcesu dobrej instalacji oświetleniowej zależy od podejmowania właściwych decyzji w procesie projektowania, wyborze właściwego wyposażenia i zapewnienia odpowiednich instrukcji, w jaki sposób należy wykorzystywać, zarządzać i konserwować instalację w trakcie jej cyklu pracy.

Aby opracowane rozwiązanie było możliwie najlepsze należy spełniać wymagania odnośnie parametrów projektowych oświetlenia przy równoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy wymaganiami i ograniczeniami.

Lista sektorów zastosowania różnych typów oświetlenia jest niemal niewyczerpana. Dla każdej technik oświetlenia (oświetlenie pomieszczeń i obszarów przemysłowych, przestrzeni biurowych, budynków oświaty, super i hipermarketów, ulic, obszarów ogólnego przeznaczenia, detali architektonicznych oraz obiektów służby zdrowia) należy rozpocząć od rozpatrzenia całościowego podejścia do projektu począwszy od projektowania, poprzez realizację, jak również długoterminową eksploatację.

Naukowcy udowodnili już, że dobra jakość oświetlenia ma znaczny wpływ na ludzki organizm, bez niej aktywność człowieka jest poważnie ograniczona.

 
accordion1Sterowanie oświetleniem
accordion2Oprawy uliczne
accordion3Oświetlanie terenów
accordion4Oprawy parkowe
 

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejście dla pieszychZachęcamy do zapoznania się z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj więcej...

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.

Fundacja KARET wykorzystuje pliki cookies, tylko i wyłącznie w celach statystycznych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.