Grupa ENIS

Celem oświetlenia obiektów sportowych jest umożliwienie bezpiecznego uprawiania sportów (np. zaprojektowane tak by sprostać prędkości rozgrywki i wielkości obiektów wykorzystywanych w sporcie), oraz właściwych warunków do ich oglądania, zarówno pod względem widoczności samej akcji jak i wygody publiczności.

We wszystkich sportach wymagany jest dobry poziom odwzorowania szczegółów. Jest ono efektem światłocieni powstających, gdy światło pochodzi z jednego głównego kierunku (światło główne) i dodatkowych słabszych źródeł światła z pochodzącego z innych kierunków (światło uzupełniające).

Oba typy oświetlenia wytwarzają spójny trójwymiarowy obraz całości areny sportowej. Przy zbyt małym udziale światła głównego obiekty stają się płaskie i tracą szczegóły. W przypadku niedoboru światła uzupełniającego w polu widzenia pojawią się głębokie cienie. Oba przypadki powodują ograniczenie możliwości zawodników w zakresie właściwego widzenia i reagowania na wydarzenia mające miejsce na arenie. Ten sam problem dotyczy widzów i kamer telewizyjnych.

W przypadku sportów, w których osiągane są duże prędkości, niezwykle istotne jest wyeliminowanie efektu stroboskopowego powstającego w wyniku wykorzystania wyładowczych źródeł światła. Efekt stroboskopowy może prowadzić do powstawania mylnego wrażenia bezruchu obiektu, który faktycznie się porusza, lub jego skokowego przemieszczania. W przypadku takich sportów zalecamy zastosowanie elektronicznych układów zapłonowych.

W zależności od poziomu rozgrywek (międzynarodowe, krajowe, regionalne, lokalne, trening i sport rekreacyjny) określa się klasy oświetlenia (I, II i III). Na niższych poziomach rozgrywki pojawiają się różne możliwości odnośnie oświetlenia – źródeł światła (wysokoprężne sodowe, metalohalogenkowe), jednak w przypadku klasy I i II wymaga się stosowania opraw z podwyższonym wskaźnikiem odwzorowania barw.

Rozmiary niektórych aren sportowych są znaczne, a wymagany poziom natężenia oświetlenia jest duży, celowe staje się zastosowanie opraw energooszczędnych i wydajnych tak by utrzymać pobór mocy na możliwie niskim poziomie. Właściwa konserwacja opraw jest również niezwykle istotna, zapewnia ona wydajność i sprawność instalacji oświetleniowej.

Oświetlenie hal sportowych musi spełniać różnorodne kryteria. Hale sportowe wykorzystuje się na potrzeby różnych dyscyplin a także  wydarzeń niezwiązanych ze sportem. Aktywność ruchowa wymagająca najlepszego oświetlenia jest punktem wyjścia przy planowaniu instalacji i poziomów oświetlenia. Jedna konfiguracja oświetlenia to generalnie za mało by sprostać wszystkim wymaganiom, gdyż poszczególne dyscypliny wymagają różnych konfiguracji oświetlenia. W tym wypadku proponujemy wykorzystanie sterowników oświetlenia np. umożliwiających przełączanie pomiędzy oprawami.

Dlatego realizując projekty:

  • zwracamy szczególną uwagę na właściwe oświetlenie obiektów sportowych,
  • optymalizujemy parametry oświetlenia,
  • proponujemy wykorzystanie systemów sterowania, które znacznie obniżają koszty eksploatacji oświetlenia,

 

PO PROSTU – PROFESJONALNIE OŚWIETLAMY

Ekspertyzy oświetlenia

ekspertyzy oświetlenia Ekspertyzy oświetlenia jednoznacznie potwierdzają spełnienie wymagań obowiązujących przepisów, sprawdzają czy oświetlenie zostało prawidłowo zaprojektowane i wykonane.
 

Ciemne niebo

ciemne niebo Zanieczyszczenie światłem to niekorzystny wpływ sztucznego oświetlenia na otoczenie. Zanieczyszczenie światłem zaburza ekosystemy oraz wpływa negatywnie na zdrowie człowieka i innych żyjących istot
 

Produkty

produktyProdukty - karty katalogowe, pliki fotometryczne
 

oświetlenie sportowe

Modernizacje oświetlenia

modernizacje oświetleniaWłaściwa modernizacja oświetlenia polega na dostosowaniu istniejącego oświetlenia do obowiązujących przepisów

Czytaj więcej...

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejścieZachęcamy do zapoznania się
z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.