Grupa ENIS

Celem oświetlenia obiektów sportowych jest umożliwienie bezpiecznego uprawiania sportów (np. zaprojektowane tak by sprostać prędkości rozgrywki i wielkości obiektów wykorzystywanych w sporcie), oraz właściwych warunków do ich oglądania, zarówno pod względem widoczności samej akcji jak i wygody publiczności.

We wszystkich sportach wymagany jest dobry poziom odwzorowania szczegółów. Jest ono efektem światłocieni powstających, gdy światło pochodzi z jednego głównego kierunku (światło główne) i dodatkowych słabszych źródeł światła z pochodzącego z innych kierunków (światło uzupełniające).

Właściwe oświetlenie wnętrz stwarza dobre warunki do szybkiego i dokładnego wykonywania zadań bez niepotrzebnego stresu i napięcia wynikającego ze słabego lub błędnie rozmieszczonego oświetlenia, które powoduje upośledzenie zmysłu wzroku i poczucie dyskomfortu.

Podczas gdy zalecenia i normy określają odpowiednie poziomy oświetlenia dla wnętrz, bierzemy pod uwagę specyficzne wymagania oświetleniowe, jakie stawiają przed projektem specyficzne zadania wykonywane w obrębie danego pomieszczenia.

Oświetlenie basenów pływackich realizuje równocześnie wiele zadań. Zawodowcy mają zupełnie inne potrzeby związane z oświetleniem niż inni, których głównym celem jest utrzymanie się w torze oraz właściwe rozpoznanie punktu nawrotu na końcu toru. Gracze piłki wodnej potrzebują dobrego oświetlenia ogólnego. Instruktorzy pływania, trenerzy, użytkownicy pływalni i widzowie muszą mieć zapewniony wgląd w głąb wody jak i na przeciwległy koniec basenu, tak by łatwo identyfikować pływających oraz sytuacje w wodzie.

Ludzkie oko nie sprawuje się zbyt dobrze o zmierzchu czy w ciemności, gdy zdolności wzrokowe są upośledzone przez utratę ostrości widzenia i obniżenie zdolności rozpoznawania kolorów, a także znacznie mniejszą tolerancję na olśnienia. Może to w rezultacie prowadzić do wypadków z udziałem zarówno pojazdów jak i pieszych.

Właściwe oświetlenie dróg odgrywa znaczącą rolę w ograniczeniu zagrożenia wypadkiem. Badania wykazały, iż dobre oświetlenie uliczne znacznie redukuje ryzyko zaistnienia wypadku.

Światło w naturalny sposób przyciąga uwagę ludzi i pomaga zauważyć piękno architektury, która w świetle dziennym wygląda całkiem inaczej. Ogólnym przeznaczeniem oświetlenia architektury jest eksponowanie piękna budowli lub w niektórych przypadkach dodanie jej kolejnego wymiaru poprzez ukazanie jej walorów w innym świetle. Zwiększa także ono walory estetyczne otoczenia.
Poziomy natężenia światła wykorzystane do iluminacji budynku powinny harmonizować z tymi, które zostały wykorzystane do oświetlenia obszarów przyległych.

Ekspertyzy oświetlenia

ekspertyzy oświetlenia Ekspertyzy oświetlenia jednoznacznie potwierdzają spełnienie wymagań obowiązujących przepisów, sprawdzają czy oświetlenie zostało prawidłowo zaprojektowane i wykonane.
 

Ciemne niebo

ciemne niebo Zanieczyszczenie światłem to niekorzystny wpływ sztucznego oświetlenia na otoczenie. Zanieczyszczenie światłem zaburza ekosystemy oraz wpływa negatywnie na zdrowie człowieka i innych żyjących istot
 

Produkty

produktyProdukty - karty katalogowe, pliki fotometryczne
 

oświetlenie uliczne

Modernizacje oświetlenia

modernizacje oświetleniaWłaściwa modernizacja oświetlenia polega na dostosowaniu istniejącego oświetlenia do obowiązujących przepisów

Czytaj więcej...

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejścieZachęcamy do zapoznania się
z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.