FLUORESCENCYJNE

Rurowa lampa fluorescencyjna zbudowana jest z bańki rurowej wypełnionej parą rtęci o niskim ciśnieniu z domieszką małej ilości gazu szlachetnego, dla ułatwienia zapłonu. Oba końce rury zakończone są elektrodami. Podczas przepływu prądu przez mieszaninę powstaje promieniowanie elektromagnetyczne wzbudzonych atomów, głównie w widmie nadfioletu.Od wewnątrz powierzchnię rury pokrywa się proszkami fluorescencyjnymi, które przetwarzają promieniowanie powstające w gazie na światło widzialne.

Zależnie od składu proszków fluorescencyjnych wytwarza się trzy typy lamp o różnej barwie i różnych właściwościach oddawania barw. Można oznaczać je za pomocą liczby identyfikującej barwę.

Moc znamionowa świetlówki zależy od jej długości. Im dłuższa rura tym większa moc.

Strumień świetlny lamp fluoroscencyjnych waha się w granicach od ok. 100 do 10000 lm. Odpowiada to mocy od 4 do 110 W. Przy niższych temperaturach ich strumień świetlny maleje.

 

Cechy główne:

  • wysoka wydajność strumienia świetlnego,
  • dobre odwzorowanie barw,
  • długowieczność,
  • szeroki wybór typów świetlówek,
  • możliwość ściemniania.

 

Całkowicie nowe świetlówki stabilizują się w początkowej fazie starzenia. Jest to okres następujący natychmiast po pierwszym włączeniu świetlówek, w którym początkowo uwięziona rtęć wyparowuje i zostaje równomiernie rozprowadzona w tubie świetlówki. Lampy niestabilizowane mogą charakteryzować się różnicami w kolorze światła i jego jasności, mogą także powodować efekt migotania w przypadku znacznego ściemniania światła. W celu zapewnienia niezawodnego działania warto zadbać o kilkudniowy dniowy okres świecenia bez przerwy i ściemniania, dotyczy to w szczególności instalacji umożliwiających ściemnianie opraw. Należy także odczekać odpowiedni okres czasu przed wykonaniem oceny instalacji pod kątem poziomów natężenia światła i jego jakości.

 

Zastosowania:

  • gospodarstwa domowe,
  • biura, sklepy, szkoły,
  • hale przemysłowe, magazyny,
  • reklamy, pylony
  • hale sportowe (niższe klasy oświetleniowe)

 

Świetlówki kompaktowe są kompaktową wersją świetlówek liniowych i pracują na bardzo podobnych zasadach. Moc strumienia światła zależy od pozycji świecenia i temperatury bezpośredniego otoczenia świetlówki. Świetlówki kompaktowe (CFL) charakteryzują się zwartą budową, wysoką wydajnością strumienia świetlnego, znakomitym współczynnikiem oddawania barw oraz możliwością ściemniania.

widmo lampy fluorescencyjnej

 

 
accordion1Sterowanie oświetleniem
accordion2Oprawy uliczne
accordion3Oświetlanie terenów
accordion4Oprawy parkowe
 

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejście dla pieszychZachęcamy do zapoznania się z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj więcej...

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.

Fundacja KARET wykorzystuje pliki cookies, tylko i wyłącznie w celach statystycznych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.