Wpływ światła na zdrowie człowieka

oświetlenie a zdrowieZaburzenie naturalnego cyklu dzień-noc poprzez wydłużanie dnia przy pomocy sztucznego oświetlenia wpływa niekorzystnie na wszystkie organizmy, również człowieka.

W przyrodzie występują gatunki zwierzęce prowadzące dzienny tryb dnia oraz takie, które zaczynają być aktywne dopiero po zachodzie słońca. Człowiek, został przystosowany do funkcjonowania w dzień. Noc jest czasem, podczas którego organizm ludzki fizjologicznie dąży do odpoczynku.

Dlatego coraz wnikliwiej bada się pozytywne i negatywne aspekty wpływu światła na organizm ludzki. Naturalne, czyli słoneczne światło jest nam potrzebne do życia podobnie jak woda czy powietrze. Słońce jest głównym źródłem energii na Ziemi. Dzięki słońcu możliwa jest fotosynteza, która z kolei wpływa na wysoką zawartość tlenu w atmosferze. Regularna ekspozycja na światło słoneczne jest konieczna, ze względu na to, że pod wpływem promieni słonecznych organizm ludzki przyswaja witaminy D i E, kwas askorbinowy, mikroelementy itp. Człowiek przybywając w nasłonecznionym miejscu odczuwa poprawę samopoczucia, ma więcej energii oraz poprawia się mu przemiana materii, normuje ciśnienie.

Niedobór światła negatywnie wpływa na człowieka. Zmniejszone dawki światła zmuszają organizm do syntezy melatoniny, która powoduje, że człowiek staje się śpiący i apatyczny. Organizm zaczyna produkować więcej kortyzolu (tzw. hormon stresu) oraz serotoniny, która odpowiada za wywoływanie uczucia senności. Dlatego zimą naturalną reakcją organizmu na brak nasłonecznienia jest odczuwalny spadek nastroju. Hamowanie syntezy melatoniny lub zwiększenie produkcji kortyzolu, może mieć nieprzewidziane i długoterminowe skutki zdrowotne Aby nie dopuścić do niedoborów światła ważne jest umiejętnie oświetlanie pomieszczeń.

Światło może również szkodzić. Niekontrolowane sztuczne oświetlanie przestrzeni niesie ze sobą wiele negatywnych skutków a jego niekontrolowane dawkowanie nie pozostanie bez odzewu ze strony organizmu. Przestawienie dobowego rytmu poprzez ciągłą ekspozycję na światło w nocy może powodować zwiększenie masy ciała - nawet bez zmiany aktywności fizycznej i zwiększonego jedzenia pokarmów. Obecnie, lekarze upatrują nawet związków pomiędzy zaburzeniami rytmu okołodobowego a ryzykiem wystąpienia raka i innych chorób. Dodatkowo ekspansja sztucznego oświetlenia powoduje stworzenie doskonałego wabiku na owady, które przyczyniają się również do szerzenia wielu chorób pasożytniczych, groźnych dla zdrowia ludzkiego.

Nie sam rodzaj światła jest problemem, ale jego jakość oraz sposób wykorzystania. Warto zadbać o to, aby do przemiany naturalnego rytmu dobowego wykorzystywać światło najwyższej jakości. Istotne również stają się ograniczenia związane z nadmiernym wykorzystywaniem oświetlenia sztucznego oraz wskazówki specjalistów pomagające efektywniej wykorzystywać moc sztucznego światła.

Wykorzystywanie optymalnego i niewyrządzającego szkody sztucznego światła we wnętrzach oraz na zewnątrz jest możliwe. Co więcej, możliwe jest zaprojektowanie oświetlenia dostosowanego do funkcji każdej przestrzeni oraz takiego, które przyniesie poprawę zdrowia oraz uchroni przed destrukcją organizmu (porównując do oświetlenia nieracjonalnego).

Wiedza ta powoduje, że specjaliści firmy ENIS na podstawie rzetelnego wywiadu, analizy otoczenia oraz potrzeb zaproponują Państwu oraz zaprojektują oświetlenie spełniające swoją funkcję, bezpieczne, komfortowe, a zarazem energooszczędne.

Właściwe oświetlenie podnosi jakość życia oraz wpływa pozytywnie na organizm człowieka.

 
accordion1Sterowanie oświetleniem
accordion2Oprawy uliczne
accordion3Oświetlanie terenów
accordion4Oprawy parkowe
 

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejście dla pieszychZachęcamy do zapoznania się z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj więcej...

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.

Fundacja KARET wykorzystuje pliki cookies, tylko i wyłącznie w celach statystycznych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.