STEROWANIE OŚWIETLENIEM

Przeznaczeniem sterowników oświetlenia wnętrzowego jest zapewnienie właściwego światła we właściwym czasie i miejscu, przy maksymalnej możliwej oszczędności energii z równoczesnym zapewnieniem komfortu dla danego zastosowania tj., biur, sal wykładowych i konferencyjnych, klas szkolnych, hal sportowych lub szpitali i supermarketów. Instalacje przemysłowe mogą także odnieść znaczące korzyści z oszczędności energii zapewnianej przez odpowiednie sterowanie oświetleniem np. w przypadku wykorzystania opraw świetlówkowych w układach szynowych.

W przestrzeniach biurowych do 40% energii jest pochłaniane przez oświetlenie, w przypadku szkół ten udział może być większy. W zastosowaniach przemysłowych ta wartość waha się w granicach 10-15% w zależności od wykorzystanej technologii oświetleniowej.

Niezwykle ważnym czynnikiem jest światło dzienne.

Przykładowo: oświetlenie sztuczne pochłania do 25% kosztów energii w typowym budynku szkolnym. Zatem szkoły powinny wykorzystywać światło dzienne jako główne źródło światła, udział czynnika światła dziennego powinien kształtować się na poziomie 4-5% i minimalnym udziale 20% w oświetleniu zewnętrznych ścian. Poza główną funkcją polegającą na dopuszczeniu światła dziennego umożliwia ono uczniom i nauczycielom rozpoznanie pogody na zewnątrz i zmieniających się w ciągu dnia warunków pogodowych. Wszystko to potrafi zwiększyć morale i koncentrację oraz zachować równowagę całodobowego rytmu procesów biologicznych.

Wyższy udział światła dziennego wpływa na wzrost tempa przyswajania wiedzy, zwiększoną frekwencję na zajęciach oraz wzrost skuteczności nauki w przypadku czytania i matematyki.

 

Potencjalne oszczędności energii przy stosowaniu właściwego sterowania:

  • zastosowanie elektronicznych stateczników oraz ściemniaczy - 30%,
  • ściemniacze wraz z czujnikami ruchu - 50%,
  • ściemniacze z czujnikami ruchu i czujnikami światła dziennego - 70%

 

Istnieje wiele różnych typów sterowników, które można wykorzystać w oświetleniu zarówno wnętrzowym jak i drogowym. Powinny być one dobierane w taki sposób by dopasować potrzeby i czynności do zastosowania oraz osiągnąć wymagany poziom oszczędności energii oraz komfortu.

 

Zobacz: Sterowanie oświetleniem ulicznym - więcej szczegółów.

 
accordion1Sterowanie oświetleniem
accordion2Oprawy uliczne
accordion3Oświetlanie terenów
accordion4Oprawy parkowe
 

Bezpieczne przejście

bezpieczne przejście dla pieszychZachęcamy do zapoznania się z projektem "Bezpieczne Przejście dla Pieszych", mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj więcej...

Login

Register

You need to enable user registration from User Manager/Options in the backend of Joomla before this module will activate.

Fundacja KARET wykorzystuje pliki cookies, tylko i wyłącznie w celach statystycznych i dostosowania serwisu do indywidualnych potrzeb użytkowników. Możesz zmienić ustawienia służące do obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Jeśli kontynuujesz przeglądanie naszych stron bez zmian tych ustawień, przyjmujemy, że wyrażasz zgodę na użycie tych plików.